Popis projektu a činnosti dobrovolníků

Kintari foundation od roku 2006 podporuje školy na jihu ostrova Lombok. V letech 2009 – 2010 zrekonstruovalo ZŠ Ngolang, jejíž stav byl ze všech škol v okolí nejhorší. Kromě vybavení školy, zde také Kintari přistavělo studnu a umývárny. V této škole členové Kintari, jejich přátelé a dobrovolníci každý rok pomáhají místním učitelům s výukou dětí. Na začátku působení Kintari zde výuka probíhala vždy jen několik měsíců v roce.

Od ledna 2011 zde výuka angličtiny, kterou vede Kintari, probíhá celoročně. Dobrovolníci se podílejí denně na výuce dětí (výuka angličtiny, malování, zpěv, hry aj.) za pomoci přítomných místních učitelů. Dobrovolníci také střídavě vypomáhají s výukou děti v Kintari školce vzdálené jen cca 1km od školy v Ngolangu. Zde dobrovolníci s dětmi malují, hrají naučné hry v rámci předškolního vzdělávání dětí. Od roku 2013 dobrovolníci docházejí učit také do školy ve vesnici Petiwung, která má v současnosti tři třídy po 15ti žácích. 2x týdně dobrovolníci vyučují také na střední škole v městečku Sengkol. V odpoledních hodinách 2x týdně v Ngolangu i v Petiwungu navíc vedou kurzy angličtiny pro starší děti a dospělé. Dobrovolníci vyučují v těchto školách od pondělí do čtvrtka od 8h do 15h. Pátek, sobota a neděle mají volno, případně soboty využívají k mimoškolním aktivitám s dětmi (třídní výlety, úklid okolí, sportovní den, celoškolní hry apod.)

V této oblasti je vzdělání velmi důležité, již z důvodu rozvíjejícího se cestovního ruchu. Děti díky anglickému jazyku mají možnost dalšího studia a získání práce v nově vznikajících ubytovacích zařízeních a restauracích. Děti z chudých poměrů, které navštěvují školy v této oblasti, pokud nezískají vzdělání, tak ztratí nejen možnost pozdějšího pracovního uplatnění v rozvíjející se Kutě či vzdálenějších městech, ale navíc jejich rodiny a domy tak budou zatlačeny dále do vnitrozemí, aby ustoupily stavbě nových hotelů. Místní tak nebudou moci z rozvoje ve své domovině těžit pro sebe, ale naopak budou ještě ztrácet.

Bohužel je zde nedostatek místních učitelů a jejich vzdělání a kvalifikace je žalostná, stejně jako povědomí dětí a jejich rodičů o základní hygieně, což má za následek i řadu dětských kožních chorob. Kintari foundation tak zajišťuje také lékařskou péči a léky pro nemocné děti i dospělé a ve škole učí děti hygienickým návykům.

Termín

Neomezeně po celý rok.

Ubytování a strava

Ubytování je zajištěno v homestayi místního učitele, koordinátora Kintari projektů na Lomboku. Cena pokoje pro dvě osoby s polopenzí je 170.000,-Rp (tedy cca 140,-Kč na osobu s polopenzí). Ubytování a stravu si hradí dobrovolníci z vlastních prostředků. Na oběd se dochází obvykle do některé z místních restaurací, kde je jídlo velmi levné a chutné (cca 40,-Kč/hlavní chod).

Doprava

Dopravu do Indonésie si dobrovolníci hradí sami. Kintari vypomáhá se zajištěním levných a výhodných letenek a poradí se vším nezbytným před cestou i na cestu a pobyt v místě.

Z letiště na Lomboku nebo z přístavu na Lomboku je dobrovolníkům zajištěn odvoz zdarma přímo do Kuty. Koordinátoři programu pro dobrovolníky, místní učitelé, mluví anglicky, pomáhají s překladem, je-li třeba, a s výukou ve školách.

Zajistí půjčení skútru, kterým se účastníci programu mohou dopravovat nejen do školy, ale také po pobřeží na okolní pláže a do nedalekých vesnic. Pro neřidiče zajistí výlety do okolí svým autem a do školy odvoz na vlastní motorce. Zájemce naučí i skútr řídit a pomůže s organizačními záležitostmi na místě jako je prodloužení víz, lékařské ošetření, nákup školních potřeb aj.

Další možnosti

Ostrov Lombok patří k nekrásnějším ostrovům v Indonésii. Během volných dní je možné projezdit na skútru či autem celý ostrov, který nabízí jak bílé pláže, průzračné vody, tak i bohatý podmořský svět, ideální vlny pro surfaře, tradiční vesnice pro zájemce o folklór a nádhernou přírodu s třetí nejvyšší sopkou Indonésie, Rinjani.

Zároveň je Lombok výchozím bodem při plavbě za největšími varany světa na ostrovy Komodo a Rinca. Trajekt mezi Lombokem a sousedním ostrovem Bali jezdí 24h denně a plavba trvá 3-4 hodiny. Bali nabízí jedinečnou hinduistickou kulturu, památky a turistické atrakce.

Podmínky účasti

Znalost anglického jazyka. Znalost indonéštiny výhodou (ulehčuje komunikaci s místními učiteli, kteří většinou anglicky nehovoří). Zkušenost s výukou dětí je výhodou. Pedagogické vzdělání není podmínkou. Důležité je zapálení a odhodlání k pobytu v daleké zemi s naprosto jinou kulturou a mentalitou, odvaha, kuráž, dobrá nálada a samostatnost. Schopnost řešit samostatně a konstruktivně různé situace, radost z práce s dětmi a chuť pomoci.
Pro účast na programu je nutný předchozí pohovor a následná metodická příprava k výuce v terénu.

Počet účastníků

Maximálně 4 v jednom termínu.

Bezpečnost a zdraví

Indonésie patří k zemím s výskytem malárie, horečky dengue a řady jiných nemocí typických pro země třetího světa. K pobytu je nutné očkování na žloutenku typu A a B, břišní tyfus a tetan. Doporučená jsou i antimalarika, ale nejsou nutností. Lombok nepatří ke kritickým oblastem, výskyt malárie je zde téměř nulový, ale dengue se zde občas vyskytne. Důležitá je ochrana moskitiérou a repelenty. Pít lze pouze balenou vodu. Je nutné se vyvarovat nápojům s ledem a neloupanému ovoci (prevence před střevními infekcemi).

Co s sebou

Mezinárodní řidičský průkaz, léky, moskitiéra, repelenty, lehké bavlněné svršky (jinak je levná záležitost si je pořídit v místě). Do školy je nutné delší oblečení zakrývající ramena a kolena (kalhoty, sukně i svršky), na Lomboku převažuje Islám a krátké a odvážné oblečení není vhodné. Pro výstupy v horách je nutné mít teplé oblečení, stejně tak jako pro případné noční přejezdy trajekty, kde bývá chladno (jinak je na Lomboku stále teplota kolem 30°C). Od listopadu do února je zde období dešťů. Cestovní pojištění.

Kintari škola (4)

Chci se stát dobrovolníkem v Indonésii

Zaregistruj se