PODPOŘIT KINTARI

Pomáháme tam, kde je to potřeba

Dobrovolničte v Indonésii a obohaťte se tak o zahraniční zkušenost s úplně jinou kulturou.

DOZVĚDĚT SE VÍC O DOBROVOLNICTVÍ

Popis dobrovolnictví

Kintari Foundation působí a podporuje vzdělávání místních dětí, teenagerů ale i dospělých na ostrově Lombok od roku 2006.

V současné době Kintari vede výuku angličtiny ve státní škole v Ngolangu, v komunitní škole ve vesnici Sukadana a odpolední kurzy v Petiwungu, Emuntungu a Kutě. Jsou to všechno malé vesničky spadající pod větší obec Kuta. V roce 2018 jsme vystavěli novou školku ve vesnici Ngolang, kde předchozí budova školky, kterou jsme vystavěli v roce 2011, byla silně poškozena zemětřesením. Novinkou našeho dobrovolnického programu je spolupráce s firmou HP Inc. a její pobočkou sídlící v Singapuru. Díky této spolupráci jsme úspěšně rozjeli projekt první veřejné počítačové učebny na Lomboku, která se nachází v sídle Kintari v Kutě.

Díky těmto kurzům a programům zajišťujeme v současné době vzdělávání v anglickém jazyce a počítačové gramotnosti více než 300 studentům z okolních vesnic.

Výuka a tak i práce dobrovolníka probíhá od pondělí do pátku. Běžný den dobrovolníka se odvíjí v závislosti od toho, jaké hodiny či kurzy dostane na starost. Výuku angličtiny ve státní škole Ngolang zajišťujeme každý den od pondělí do čtvrtka. Běžně se na základních školách v Indonésii angličtina vůbec nevyučuje. Naše výuka probíhá ve stejný čas běžně kolem poledne. Tato výuka probíhá celoročně. Dobrovolníci se podílejí denně na výuce dětí (výuka angličtiny, malování, zpěv, hry aj.) Podoba hodin je vždy na dobrovolnících, ale v plánování hodin a přehledu, co se již děti naučili, vycházíme ze studijních unit plánů vytvořených pro veškeré školní i mimoškolní hodiny a kurzy.

Hodiny angličtiny v komunitní škole v Petiwungu probíhají dvakrát týdně a to v pondělí a ve středu. Tato škola se nachází pouhých pět minut jízdy od školy v Ngolangu a proto se snažíme, aby hodiny v těchto dvou školách na sebe navazovaly. Výuka v Petiwungu začíná kolem půl 11 dopoledne a trvá jednu hodinu.

Každý všední den je také v provozu naše nově vystavená Kintari školka v Ngolangu. Děti do školek na Lomboku dochází pouze na dvě hodiny denně. První hodinu od 8h vedou naši indonéští učitelé, kdy čeští dobrovolníci pouze asistují, a druhou hodinu vedou dobrovolníci, kterým vypomáhá vždy jeden z indonéských učitelů. Tato hodina „anglických her“, malování a zpívání začíná v 9h ráno. 

Odpolední kurzy a jejich časy se v průběhu roku mění či přibývají v závislosti na obsazení. Pravidelně máme dva odpolední kurzy v Kutě a to na místě Kintari základny a ubytování dobrovolníků (tzv. u Edyho). Tam také vznikla naše nová počítačová učebna, ve které jsou kurzy každý všední den. O tyto počítačové kurzy se stará náš nový indonéský učitel, ale je možné učebnu využívat i k odpoledním kurzům angličtiny. Další odpolední kurzy probíhají ve vesničce Petiwung v naší další základně (tzv. u Lamuna). Zde probíhají dva kurzy vedené našimi indonéskými učiteli a další dva později odpoledne vedené dobrovolníky. Jeden z těchto kurzů se nazývá „Fantastic class“, což jsou velice talentované děti, na jejichž další vzdělání jsme sehnali sponzory z České a Slovenské republiky. Děti tak v získání vyššího stupně vzdělání nebrzdí nedostatek financí. Třetí místo pro naše odpolední kurzy je nedávno otevřené ve vesnici Emuntung (tzv. u Juna), kde kurzy běžně vede náš indonéský bývalý student a nynější učitel Jun, který se ale v případě zájmu o kurz s dobrovolníky rád rozdělí či přidá novou skupinu dětí/teenagerů.

Pátky, soboty a neděle mohou dobrovolníci využít pro cestování, plážové sporty a poznávání místní kultury.

V této oblasti jižního Lomboku je vzdělání velmi důležité, a zvláště pak vzdělávání v angličtině a počítačových dovednostech a to z důvodu velmi rychle se rozvíjejícího cestovního ruchu. Děti díky anglickému jazyku mají možnost dalšího studia a získání práce v nově vznikajících ubytovacích zařízeních a restauracích. Děti z chudých poměrů, které navštěvují školy v této oblasti, pokud nezískají vzdělání, tak ztratí nejen možnost pozdějšího pracovního uplatnění v rozvíjející se Kutě či vzdálenějších městech, ale navíc jejich rodiny a domy tak budou zatlačeny dále do vnitrozemí, aby ustoupily stavbě nových hotelů. Místní tak nebudou moci z rozvoje ve své domovině těžit pro sebe, ale naopak budou ještě ztrácet. Právě proto se snažíme tyto děti vzdělávat takovým způsobem, aby mohly pokračovat ve studiu a měly uplatnění na pozicích v turistickém ruchu, které tomuto regionu již nyní dominují.

Dále se také snažíme klást důraz a vzdělávat místní v problematice odpadu a ochrany životního prostředí, což je zvláště v Indonésii a na ostrově Lombok, kde je povědomí o těchto problémech a tématech opravdu nízké, těžkou výzvou pro všechny. 

Bohužel je zde nedostatek místních učitelů a jejich vzdělání a kvalifikace je žalostná, stejně jako povědomí dětí a jejich rodičů o základní hygieně a návycích, což má za následek i řadu dětských kožních chorob a dalších s tím spojených obtížích. Kintari Foundation se tak snaží pomáhat při zajištění lékařské péče a leků pro nemocné děti i dospělé a ve škole učí děti hygienickým návykům.

Ubytování a strava

Ubytování je dobrovolníkům poskytováno v Kintari Indah homestay, který provozuje indonéský koordinátor Kintari, Edy, a který je také adresou indonéské pobočky Kintari foundation na Lomboku. V budově pro dobrovolníky se nachází několik pokojů. Snídaně pro dobrovolníky je zajištěna.

Další stravu si dobrovolníci kupují v Kutě nebo si ji mohou objednat přímo u provozovatele Kintari Indah homestay.

Bohužel naše zdroje nám zatím nedovolují pokrýt náklady spojené s ubytováním a stravou a tak si je dobrovolníci hradí sami.

CHCI SE STÁT DOBROVOLNÍKEM

Doprava

Dopravu do Indonésie si dobrovolníci hradí sami. Kintari vypomáhá se zajištěním levných a výhodných letenek a poradí se vším nezbytným před cestou i na cestu a pobyt v místě.

Z letiště na Lomboku (v Praye) nebo z přístavu v Lembaru je dobrovolníkům zajištěn odvoz zdarma přímo do Kuty. Koordinátoři programu pro dobrovolníky a místní učitelé mluví anglicky, pomáhají s překladem, je-li třeba, a s výukou ve školách. Také doprava při potřebě zdravotního ošetření či prodloužení víz je zajištěna zdarma.

Nejjednodušším způsobem dopravy v místě je půjčení skútru, kterým se účastníci programu mohou dopravovat nejen do školy, ale také po pobřeží na okolní pláže a do nedalekých vesnic. Kintari vlastní tři skútry, o které se dobrovolníci mohou podělit a využívat je zadarmo. Pro neřidiče zajistí výlety do okolí svým autem koordinátor Kintari Edy a do školy odvoz na vlastní motorce. Zájemce naučí i skútr řídit a pomůže s organizačními záležitostmi na místě, jako je prodloužení víz, lékařské ošetření, nákup školních potřeb aj.

 

Další možnosti

Ostrov Lombok patří k nekrásnějším ostrovům v Indonésii. Během volných dní je možné projezdit na skútru či autem celý ostrov, který nabízí jak bílé pláže, průzračné vody, tak i bohatý podmořský svět, ideální vlny pro surfaře, tradiční vesnice pro zájemce o folklór a nádhernou přírodu s druhou nejvyšší sopkou Indonésie, Rinjani.

Zároveň je Lombok výchozím bodem při plavbě za největšími varany světa na ostrovy Komodo a Rinca. Trajekt mezi Lombokem a sousedním ostrovem Bali jezdí 24h denně a plavba trvá 3-4 hodiny. Bali nabízí jedinečnou hinduistickou kulturu, památky a turistické atrakce.

CHCI SE STÁT DOBROVOLNÍKEM

Podmínky účasti

Znalost anglického jazyka a chuť pracovat s dětmi. Znalost indonéštiny výhodou (ulehčuje komunikaci s místními učiteli, kteří většinou anglicky nehovoří). Zkušenost s výukou dětí je výhodou. Pedagogické vzdělání není podmínkou. 

Důležité je zapálení a odhodlání k pobytu v daleké zemi s naprosto jinou kulturou a mentalitou, odvaha, kuráž, dobrá nálada, připravenost na naprosto jiné vnímání času a „systému“ a samostatnost. Schopnost řešit samostatně a konstruktivně různé situace, radost z práce s dětmi a chuť pomoci. Pro účast na programu je nutný předchozí pohovor a následná metodická příprava k výuce v terénu.

Bezpečnost a zdraví

Indonésie sice patří k zemím s výskytem malárie, ale její výskyt na Lomboku je téměř vzácností. Vyskytuje se zde však horečka dengue a proto prevence formou moskytiér a repelentů je žádoucí. K pobytu je nutné očkování na žloutenku typu A a B, břišní tyfus a tetan. Antimalarika doporučujeme pouze, pokud se chystáte navštívit oblasti Maluk nebo Papuy. Pít lze pouze balenou vodu. Je nutné se vyvarovat nápojům s ledem a ovoci neznámého původu.

Co s sebou

Mezinárodní řidičský průkaz, léky, moskitiéra, repelenty, lehké bavlněné svršky (jinak je levná záležitost si je pořídit v místě). Do školy je nutné delší oblečení zakrývající ramena a kolena (kalhoty, sukně i svršky), na Lomboku převažuje Islám a krátké a odvážné oblečení není vhodné.

Pro výstupy v horách je nutné mít teplé oblečení, stejně tak jako pro případné noční přejezdy trajekty, kde bývá chladno (jinak je na Lomboku stále teplota kolem 30°C). Od listopadu do února je zde období dešťů. Cestovní pojištění.

Jak to chodí na Lomboku ve škole

Jak se u nás líbilo některým dobrovolníkům?

„Kintari, ovlivněné místní kulturou má své pro i proti. Když se ale nakonec podívám těm dětem do očí, uvědomím si své povolání. Lombok je skvělej, znám tady každý kout.“

Jakub Jíša

Cestovatel | Koordinátor Kintari

„Na Lomboku to miluji, dokonce si zde stavíme s přítelem takový útulný přírodní baráček. Odlišná kultura Indonésie poskytne člověku velký rozhled do života…“

Dana Bartošová

Cestovatelka

„Učit ty děti první kroky s myší v ruce byl zážitek. Zase si člověk uvědomí co je pro nás samozřejmostí – pro ostatní být nemusí…Věřím, že jim to zase o něco víc rozšíří obzory.

Barbora Kvapilová

Cestovatelka | Koordinátorka Kintari

„Zázemí Kintari foundation je úžasné a přátelské. Protože jsme měli jak lekce indonéštiny, tak zájemci, kteří jsou trošku tanečně nadaní, mohli chodit na kurzy tradičního indonéského tance.

Tereza Kracíková

Studentka Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové

Na Lomboku jsem strávila tři týdny a musím říct, že bych se hned vrátila. Děti byly skvělý, ikdyž občas nás jazykové rozdíly brzdily. Stihla jsem procestovat okolí, včetně Bali a Nusa Penidy.

Barbora Abelová

Studentka Roskilde University

Místní jsou moc milí lidé, snaží se pomoct, usmívají se a máte z nich takový ten příjemný pocit, že se vám nic nemůže stát. Anglicky umí málo kdo, ale i tak jsme se domluvili.

Adriana Lejsková

Studentka Vysoké školy kreativní komunikace v Praze

Chci se stát dobrovolníkem v Indonésii

OK. Zapálení ti asi nechybí. Tak teď ještě vyplnit formulář a čekat, než se ozveme 🙂

  Co se nám společně povedlo

  Pár projektů, které jsme zrealizovali díky vám!

  2019 - Vybudování první počítačové učebny

  V létě 2019 se nám podařilo navázat skvělou spolupráci s firmou HP Inc., díky které jsme mohli vystavět vůbec první počítačovou učebnu pro veřejnost na Lomboku.

  2018 - Pomoc v oblasti severního Lomboku po ničivém zemětřesení

  Na sklonku roku 2018 postihlo Lombok a především jeho severní část ničivé zemětřesení. S Vaší finanční i materiální pomocí se nám podařilo pomoci nespočtu jednotlivců i skupin v nejhůře postižených oblastech, kam naši dobrovolníci a koordinátoři tuto pomoc pravidelně dováželi.

  2018 - Výstavba nové Kintari školky

  Díky úžasné pomoci skrze crowdfundingovou kampaň se nám povedlo vybrat dostatek peněz na výstavbu naší nové školky pro místní děti ve vesnici Ngolang. Ta původní byla poničena sérií předchozích zemětřesení a nebyla tak již pro děti bezpečná.

  2017 - Vytvoření nových prostorů pro odpolední kurzy Kintari ve vesnici Kuta

  Vedle environmentální výuky v rámci hodin angličtiny také dobrovolníci a indonéští učitelé spadající pod Kintari uklízejí okolí škol a pláže. Pro dospělé jsou určeny pokročilé odpolední kurzy angličtiny. Talentovaným studentům pak Kintari financuje studium na středních a na vysokých školách. Kintari tak dává místním obyvatelům především pak dětem šanci na lepší vzdělání a příznivější budoucnost.

  2015 - Vybudování a otevření prostor pro odpolední kurzy Kintari ve vesnici Petiwung

  Vedle environmentální výuky v rámci hodin angličtiny také dobrovolníci a indonéští učitelé spadající pod Kintari uklízejí okolí škol a pláže. Pro dospělé jsou určeny pokročilé odpolední kurzy angličtiny. Talentovaným studentům pak Kintari financuje studium na středních a na vysokých školách. Kintari tak dává místním obyvatelům především pak dětem šanci na lepší vzdělání a příznivější budoucnost.

  2011 - Výstavba první školky Kintari ve vesnici Ngolang

  V roce 2011 financovalo Kintari a společně s místní komunitou vybudovalo chybějící školku pro předškolní děti ve vesnici Ngolang, kam pravidelně dojíždějí naši dobrovolníci učit hodiny anglického jazyka a vzdělávat děti skrze hry, umění a další zajímavé aktivity.

  2009 - Rekonstrukce základní školy, vyhloubení studny a výstavba umýváren

  Kintari v letech 2009-2010 zrekonstruovalo základní školu ve vesnici Ngolang na ostrově Lombok, kterou současně vybavilo školním nábytkem, učebnicemi a zajišťuje zde celoročně výuku angličtiny českými dobrovolníky. Kintari se zde také podařilo vyhloubit studnu a následně vystavět umývárny. Zavedením hygienických návyků ve škole se tak zamezilo epidemii dětských kožních chorob.

  Spolupracujeme:

  Pár firem a jednotivců, díky kterým jsme schopni realizovat naše projekty na Lomboku. Děkujeme!

  Staňte se také sponzorem
  PODPOŘIT KINTARI